Szamba betonowe czy plastikowe – koszty takiej inwestycji

Kupując bezodpływowy zbiornik na nieczystości, który chcemy zamontować na naszej posesji, mamy możliwość wyboru spośród dwóch podstawowych ich rodzajów. Zwolennicy nowoczesnych rozwiązań z pewnością zdecydują się na konstrukcję wykonaną z tworzyw sztucznych, ale duża część klientów nadal woli szamba betonowe, sprawdzone i od wielu lat cieszące się niesłabnącą popularnością.

Nie da się ukryć, że obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety, różniąc się od siebie nie tylko materiałami użytymi do produkcji, ale i kosztami takiej inwestycji. Szambo betonowe jest wytwarzane ze specjalnych mieszanek betonu charakteryzujących się niską nasiąkliwością. Ma stosunkowo dużą masę, co jednocześnie jest wadą i zaletą. Do jego montażu będzie z pewnością potrzebny dźwig, ale waga zbiornika powoduje, że nie musi on być kotwiczony do podłoża. Niestety użycie specjalistycznego sprzętu może okazać się niezwykle kosztowne.

Zbiorniki produkowane z wysokiej jakości polietylenów wzmacnianych żywicą epoksydową, są znacznie lżejsze, a zamontowanie ich w wykopie zajmuje mniej czasu i wystarczy tylko siła kilku osób. Nie powinno się ich jednak stosować na terenach podmokłych, gdzie ich niewielka waga może grozić wypychaniem na powierzchnię w wyniku działania wód gruntowych. Można oczywiście temu przeciwdziałać, mocując zbiornik do betonowych podpór w gruncie, ale lepszym rozwiązaniem w takich warunkach będzie solidne i wytrzymałe szambo betonowe. Za model jednokomorowy o pojemności od 8 do 10 tysięcy litrów zapłacimy około 2,5 tysiąca złotych, a doliczając wykonanie wykopu i niezbędnych podłączeń, cała inwestycja powinna się zamknąć w kwocie 3-5 tysięcy złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *