Najczęściej używane zaprawy murarskie

Profesjonalne wykonanie jakichkolwiek prac murarskich, choć nie tylko, nie może się obejść bez odpowiedniej, wysokiej jakości zaprawy. Jest jej wiele rodzajów i służą one nie tylko do murowania konstrukcji ścian, ale również do uszczelniania istniejących w nich szczelin, wypełniania ubytków czy wykańczania powierzchni przed położeniem na niej tynku.

Najczęściej wykorzystywanym rodzajem zaprawy murarskiej jest ta sporządzona z cementu, piasku oraz wody. Używa się ją przede wszystkim do murów, które będą poddane silnym obciążeniom, a także do wszelkiego rodzaju ścianek działowych. Zaprawa cementowa charakteryzuje się dużą wytrzymałością i przyczepnością praktycznie do każdej powierzchni, ale jej wadą jest trudność sporządzenia, ze względu na właściwości cementu, ciężkiego do tzw. urobienia. Te niekorzystne właściwości można na szczęście poprawić, dodając do mieszanki mączkę żużlową lub rozwodnione ciasto wapienne.

W ogólnie pojętym budownictwie swoje powszechne zastosowanie znajduje również zaprawy wapienne. Powstają one z połączenia w dokładnie dobranych proporcjach wody i wapna lub wspomnianego ciasta wapiennego. Zaprawy tego typu mają dobre właściwości ciepłochłonne, ale jednocześnie są wyjątkowo wrażliwe na wilgoć i wszelkie niekorzystne warunki atmosferyczne. Ich wadą jest również długi czas twardnienia, a służą zazwyczaj do wykończenia ścian wewnętrznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *