Jak wybrać i zamontować solidne drzwi w naszym domu

Ten, kto budował lub kiedykolwiek remontował dom czy choćby mieszkanie w bloku, wie, jakim problemem może być znalezienie odpowiednich drzwi wejściowych zewnętrznych i drzwi wewnętrznych oddzielających poszczególne pomieszczenia. Z pozoru wydaje się to proste, ot kawałek deski czy płyty z tworzywa sztucznego i gotowe, jednak takie lekceważące podejście może się szybko zemścić, zwłaszcza gdy po powrocie do domu zastaniemy go ogołoconego ze wszystkich wartościowych przedmiotów. Równie ważna, jak zabezpieczenie antywłamaniowe, jest także ochrona przed zimnem, które przedostając się do wnętrza, może skutecznie popsuć humor wszystkim domownikom.

Podobna budowa, różne właściwości.

Większość dostępnych na naszym rynku drzwi zewnętrznych ma podobną budowę, choć rodzaj użytych do ich produkcji materiałów wpływa na właściwości zabezpieczające przed wspomnianymi zagrożeniami. Najpopularniejsze, ale niestety i najniższej jakości są typowe tanie drzwi zewnętrzne z tworzyw sztucznych. Powstrzymają co prawda jesienne czy zimowe chłody, ale włamywacza już niestety nie, nawet kiedy mają dodatkowe wzmocnienia. Nasze mienie i zdrowie lepiej będą chroniły drzwi zewnętrzne antywłamaniowe, z solidnymi bolcami oraz ryglami, dzięki którym nie da się ich wyważyć bez hałasu i użycia specjalistycznych narzędzi. Można tu wybierać spomiędzy wielu modeli drzwi zewnętrznych stalowych oraz aluminiowych, których konstrukcja szkieletowa jest pokryta grubą, odporną na przecięcie blachą, znacznej grubości. Aluminium jest jednocześnie materiałem o uniwersalnym zastosowaniu, używanym też do produkcji nowoczesnych drzwi wewnętrznych, które coraz częściej spotykamy w naszych domach i mieszkaniach. Dodatkową ochronę zagwarantują solidne zamki oraz zawiasy, regulowane i uniemożliwiające wyłamanie oraz uniesienie i wyjęcie skrzydła drzwiowego. Na szczęście w większości przypadków mieszkamy w spokojnej i bezpiecznej okolicy, a kupując jedne z niedrogich drzwi zewnętrznych drewnianych, będziemy mieli wystarczające ciepło w domu podczas długich jesiennych i zimowych miesięcy.

Dopasowanie wymiaru ułatwia montaż.

Drzwi zewnętrzne do domu najczęściej zamawiamy w firmie, która w ich cenę wlicza także profesjonalny montaż, jednak większy problem możemy mieć z samodzielnym zamontowaniem kupionych np. w markecie budowlanym drzwi wewnętrznych. Wymiary ich co prawda są zazwyczaj standardowe i dopasowane do większości typowych otworów drzwiowych, ale lepiej przed zakupem dokładnie zmierzyć zarówno ich wysokość, jak i szerokość. Sam montaż sprowadza się najczęściej do zawieszenia wybranego skrzydła na istniejących zawiasach, mamy też możliwość pewnej regulacji wysokości w pionie. Można również zakupić kompletny zestaw drzwi wewnętrznych z ościeżnicą, a sposób założenia jest dokładnie wyjaśniony w przejrzystej instrukcji. Wiedząc już, jakie drzwi wewnętrzne będą idealnie dopasowane do naszego mieszkania i jak mamy je samodzielnie zamontować, możemy znacznie zaoszczędzić koszty wynajęcia fachowca, którego usługi nie należą do najtańszych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *